Hi, Thanks for helping us examine the price-per-pound model.

Hi, Thanks for helping us examine the price-per-pound model. The Report you create will help us learn more about the potential profit and allow us to make decisions that will be best for our business. 1. We need you to start by researching washing machines. Choose one that you think will be economical and practical for a price-per-pound model. Make sure you provide a link to the website where we can purchase the washer you choose. Also include the washing machine’s capacity in pounds. Use the following information to convert capacity from cubic feet to pounds of laundry: ★ Less than 4.0 cubic feet=16 pounds of laundry ★ 4.1-4.5 cubic feet=20 pounds of laundry ★ 4.6 cubic feet or more=28 pounds of laundry 2. Determine a reasonable cost per load for the chosen machine. This will represent the amount each load of laundry will cost us ​to wash. Follow these steps to find the cost per load: 1. Consult the machine’s Energy Guide, which is usually located on the webpage where your machine can be purchased from. The Energy Guide will contain the cost of the product’s energy per year, as well as the average loads per week. Use this information to help you find the cost of energy per load. 2. Add $0.10 per load for the cost of water. 3. Add $0.15 per load for the cost of detergent. 4. Add $0.50 per load for the cost of employee labor.

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount