1. Ms. Chen is planning to take her camp group on a field trip to Pottery Bayou where each person will create her own piece of art pottery. The regular cost is $30 per person. There is a group special

1. Ms. Chen is planning to take her camp group on a field trip to Pottery Bayou where each person will create her own piece of art pottery. The regular cost is $30 per person. There is a group special which costs $20 per person with an additional $125 fee for a private room. Ms. Chen is trying to decide if she should use the regular price or the group special.

(a) Write an equation to show the total cost of the regular price with x people. Explain how you determined your equation. (1/2 point)

(b) Write an equation to show the total cost of the group special with x people. Explain how you determined your equation. (1/2 point)

(c) Graph the equations. (1 point)

(d) How much would it cost to bring 6 people on the field trip for the regular price, and how much for the group special? Show your work and explain it. (1 point)

(e) When would the two prices be the same? (1 point)

(f) When would it be better go with the regular price and when would it be better to go with the group special? Explain how you know this. (2 points)

(g) The director of the camp told Ms. Chen that she can have a budget of $300 to bring as many campers as she can. What deal should Ms. Chen go with and what is the maximum number of people she can bring with $300? Support your answer by showing how many people can go with each deal and explaining why one deal is better over the other. (2 points)

Place this order or similar order and get an amazing discount. USE Discount code “GET20” for 20% discount